Projekt zatytułowany „UltraRatunek – wsparcie studentów koła naukowego Fizjologia w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności” otrzymał finansowanie w wysokości 212 730,00 zł ze środków przyznanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu niekonkurencyjnego pt. „Wsparcie studentów w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności” nr FERS.01.05-IP.08-004/23, nr oferty W109 (w tym 82,52% ze środków europejskich i 17,48% ze środków budżetu państwa).
Tytuł projektu: „UltraRatunek – wsparcie studentów koła naukowego Fizjologia w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności”
Numer oferty: W109
Celem głównym projektu „UltraRatunek” jest podniesienie kompetencji i umiejętności studentów Wydziału Lekarskiego UO, zwiększenie ich rozpoznawalności na arenie międzynarodowej, zawiązywanie znaczących sieci kontaktów z uznanymi na całym świecie ekspertami w dziedzinie ultrasonografii, medycyny ratunkowej oraz zwiększenie prestiżu Wydziału Lekarskiego UO poprzez występowanie studentów na międzynarodowych konferencjach związanych z tematyką badania USG oraz medycyny ratunkowej, gdzie będą mogli zaprezentować swoje prace. Nie tylko biorący udział bezpośrednio w projekcie studenci, ale i wszyscy inni zainteresowani studenci z kierunków medycznych UO (pielęgniarstwo, fizjoterapia) zyskają, przez przekazywanie nabytej wiedzy i cennego doświadczenia od kolegów biorących udział w konferencjach i kursach.
W ramach projektu studenci wezmą udział w wybranych międzynarodowych konferencjach ultrasonograficznych oraz z zakresu medycyny ratunkowej. Podczas konferencji będą mieli okazję wysłuchać wykładów wybitnych ekspertów, wziąć udział w warsztatach i sesjach naukowych, a także zaprezentować swoje własne prace badawcze.
Planowany udział w dwóch konferencjach międzynarodowych:
- ICACCM 2025: 19. International Conference on Anesthesiology and Critical Care Medicine in Dubai,
- ICR 2025: 19. International Conference on Radiology in Bankok.
Projekt zakłada wsparcie w zakresie rozwoju umiejętności i kompetencji, planowane efekty:
- student posiada praktyczną wiedzę i umiejętność samodzielnego wykonywania badań USG,
- student potrafi prawidłowo opisywać i dokumentować badania,
- student wykorzystuje umiejętność przeprowadzania badania USG w badaniach naukowych i w codziennej klinice,
- student zna zaawansowane algorytmy resuscytacji krążeniowo – oddechowej i potrafi je wykorzystać w praktyce,
- student potrafi wykorzystywać umiejętności wykonywania badania USG podczas resuscytacji, w celu zwiększenia jej efektywności, różnicowania stanów nagłych itp.
- student potrafi wykorzystywać urządzenia takie jak np. defibrylator, wiertło kostne EZIO do ratowania życia,
- student zna i potrafi wykorzystywać zaawansowane techniki udrażniania dróg oddechowych,
- student rozpoznaje zaburzenia rytmu serca i potrafi je leczyć,
- student potrafi zapewnić dostęp dożylny i doszpikowy oraz administrować leki,
- student swobodnie używa protokołu POCUS, E-FAST w stanach nagłego zagrożenia życia,
- student zna przepisy dotyczące przeprowadzania ALS oraz podstawy etyczne,
- student potrafi zaprezentować wyniki swoich prac w języku obcym, dyskutować
i argumentować wyniki swoich badań.
Uczestnicy projektu:
- Aleksander Dittmann
- Daniel Czyż
- Klaudia Kufel
- Julia Kulińska
Opiekun naukowy:
dr hab. Jacek Jóźwiak, prof. UO – wybitny specjalista w dziedzinie medycyny rodzinnej i zdrowia publicznego. Kieruje Zakładem Medycyny Rodzinnej i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Opolskiego, a także pełni funkcję profesora w Instytucie Medycyny.
Jest cenionym członkiem wielu prestiżowych organizacji naukowych, w tym The Global Burden of Disease (GBD), Non-Communicable Disease Risk Factor Collaboration (NCD-RisC), International Society of Hypertension (ISH), Polskiego Towarzystwa Lipidowego (PTL), Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.
Jego dorobek naukowy jest imponujący. Opublikował ponad 100 prac naukowych,
w tym artykuły, rozdziały w książkach oraz monografie, poświęcone dyslipidemii, nadciśnieniu tętniczemu, otyłości, chorobom sercowo-naczyniowym i zaburzeniom metabolicznym. Jest także redaktorem naczelnym działu w „Archiwum Medycyny Wsi”. Jego działalność ma ogromny wpływ na poprawę jakości opieki zdrowotnej nad pacjentami, a także poszerza naszą wiedzę na temat profilaktyki i leczenia chorób cywilizacyjnych.
Wartość Projektu (łączna wysokość wydatków kwalifikowalnych):
27 500 000,00 zł
Wysokość dofinansowania ze środków europejskich (wysokość wkładu Funduszy Europejskich):
22 693 000,00 zł
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie