Uhonorowanie ks. abp. prof. dr. hab. Alfonsa Nosola tytułem Honorowego Senatora Uniwersytetu Opolskiego oraz gratulacje dla naukowców naszej uczelni, którzy otrzymali właśnie tytuły profesorów zwyczajnych, to dwa najważniejsze akcenty uroczystej gali Uniwersytetu Opolskiego.
– Radujemy się i świętujemy, składając w ten sposób hołd dojrzałym aspiracjom akademickim oraz zaangażowaniu wielu osób, które w pełni zasługują na miano ludzi uniwersytetu – mówił rektor UO prof. dr hab. Jacek Lipok, otwierając obchody 31-lecia uczelni. Uroczystość odbyła się 10 marca 2025 roku w wypełnionej po brzegi Auli Błękitnej Collegium Maius, którą odwiedziły najznamienitsze osobistości środowiska akademickiego, duchowieństwa oraz samorządu i lokalnej administracji.
10 marca 1994 roku zapadła decyzja o utworzeniu Uniwersytetu Opolskiego – uczelni, która na trwałe wpisała się w krajobraz naukowy nie tylko regionu, ale i całej Polski. Dokładnie 31 lat później, w trakcie przemówienia inaugurującego jubileuszowe obchody, rektor Uniwersytetu Opolskiego podkreślał konieczność wyrażenia uznania dla dokonań swoich poprzedników oraz całej społeczności akademickiej.
– Dziękuję wszystkim zaangażowanym w sprawy Uniwersytetu i świadomym tego, że każda widoczna zmiana jest konsekwencją wielu pozornie niewidocznych działań. Pamiętajmy, że to ludzie inicjują zmiany – podkreślał prof. dr hab. Jacek Lipok.
Jednym z najważniejszych momentów uroczystości było odczytanie uchwały Senatu UO w sprawie nadania tytułu Honorowego Senatora Uniwersytetu Opolskiego księdzu arcybiskupowi Alfonsowi Nossolowi. Jego zaangażowanie w powstanie i funkcjonowanie uczelni oraz wkład w rozwój nauki i dialogu międzykulturowego podkreślił w wygłoszonej laudacji ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser.
– Niezwykła charyzma arcybiskupa Nossola przyciągała i przyciąga do niego ludzi, a szczególna umiejętność budowania właściwej argumentacji w sprawach prostych i bardzo skomplikowanych sprawia, że stał się dla wielu, bez względu na wyznawany światopogląd, niekwestionowanym autorytetem, wsparciem i partnerem dialogu. Dzięki jego szerokiemu, otwartemu i perspektywicznemu spoglądaniu na rzeczywistość w trudnych przełomowych czasach Ziemia Opolska stała się swoistym poligonem pojednania. To, co dla wielu zdawało się być nieosiągalne, stawało się możliwe i się ziściło. Powstał Uniwersytet Opolski, zachowano województwo opolskie, wybudowano na terenie Diecezji Opolskiej 84 nowe kościoły, kampus uniwersytecki z Wydziałem Teologicznym i Wyższym Seminarium Duchownym. Dosłownie ze zgliszczy odbudowano kompleks pałacowy w Kamieniu Śląskim. A to wszystko w służbie człowiekowi. Każdemu człowiekowi, bez jakichkolwiek różnicowań – mówił ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser.
Podczas uroczystości uhonorowani zostali także pracownicy naukowi Uniwersytetu Opolskiego, którzy otrzymali w ostatnich miesiącach tytuł profesora zwyczajnego. Okolicznościowe listy gratulacyjne odebrali:
- prof. dr hab. Waldemar Andrzejewski
- prof. dr hab. Marzena Białek
- prof. dr hab. Zenon Brzoza
- ks. prof. dr hab. Jerzy Kostorz
- prof. dr hab. Beata Łabuz-Roszak
- prof. dr hab. Jacek Nikiel
- prof. dr hab. Inetta Nowosad
- prof. dr hab. Aleksandra Rogowska
- prof. dr hab. Krzysztof Skowroński
- prof. dr hab. Aleksandra Trzcielińska-Polus
– Uniwersytet Opolski to nie tylko instytucja akademicka, to serce intelektualne Opolszczyzny. Jego rozwój to rozwój regionu, a jego sukcesy są naszą wspólną dumą – zapewniała Monika Jurek, wojewoda opolska. Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałkini województwa opolskiego, przekonywała z kolei: – Jestem dumna, że w naszym mieście mamy Uniwersytet Opolski, który jest uniwersytetem europejskiej klasy, a nawet światowej.
Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski przywołał słowa arcybiskupa Alfonsa Nossola. – Arcybiskup Nossol stwierdził niegdyś, że Wrocław jest wielki, bo ma uniwersytet. A ja powiem: Opole jest wielkie, bo ma uniwersytet.
Całość wydarzenia uświetnił występ Akademickiego Chóru UO. Młodzi artyści wykonali m.in. utwory „Gaude Mater Polonia” i „Gaudeamus igitur”, nadając uroczystości wyjątkowo podniosły charakter.
– „Jeśli widzę dalej, to tylko dlatego, że stoję na ramionach olbrzymów” – te słowa Isaaka Newtona to szczególny hołd dla wszystkich, którzy poprzedzali nas – naszych nauczycieli, naszych wychowawców, osoby, które nadały sens, kształt i formę każdemu z nas. Wszystkim zaangażowanym w to dzieło z całego serca dziękuję – podsumował prof. dr hab. Jack Lipok.
Choć formalnie Uniwersytet Opolski istnieje od 1994 roku, jego korzenie akademickie sięgają znacznie głębiej, do Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich oraz opolskiej filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przez dziesięciolecia stał się ważnym ośrodkiem intelektualnym w kraju i największym ośrodkiem akademickim w regionie.