Sprawozdanie z wizyty w Long Beach

Zakład Medycyny Paliatywnej

W dniu 30 kwietnia 2024 roku lek. Agnieszka Kluczna miała możliwość odwiedzić   Memorial  Care Tood Cancer Institute  Long Beach CA i spotkać się z lek. Mariuszem Wirgą, psychiatrą, szefem wydziału psychiatrii i medycznym dyrektorem odpowiedzialnym za psychoonkologiczną opiekę nad  onkologicznymi pacjentami.

Fundatorem ośrodka jest Malcolm C. Todd, chirurg, wpływowy lider Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego, pełniący funkcję osobistego lekarza Richard M.Nixona, delegat WHO.

Budynek instytutu składa się z 3 pięter podzielonych na tematyczne (dotyczące różnych rodzajów chorób nowotworowych) oddziały, gdzie pacjenci mają udzielane świadczenia medyczne (chemioterapia, medycyna paliatywna), pielęgniarskie i rehabilitacyjne. W ramach kompleksowej opieki pacjenci mają możliwość korzystania z zajęć psychoterapeutycznych (dr M. Wirga) oraz porad dietetycznych.

Każdy pacjent zgłaszający się na terapię trafia do dedykowanego mu oddziału:

1.Specjalistycznej kliniki dla kobiet, z odcinkami chorób piersi i urologicznej onkologii,

2.Wielospecjalistycznej praktyki, do której należą oddziały gastroenterologii, hematologii, pulmonologii, urologii, opieki paliatywnej, i medycznej onkologii.

Wszystkie świadczenia udzielane są w trybie ambulatoryjnym i pobytu dziennego.

W lobby instytutu znajduje się artystyczna instalacja z 10 000 tysiącami wykonanych z papieru metoda origami żurawi, które zwisając z sufitu nadają wyjątkowy charakter temu miejscu. Pomysł kompozycji oparty jest na japońskiej legendzie, która głosi, życzenie spełni się każdemu, kto z wykona 1000 żurawi origami. Pracownicy i społeczność Long Beach wykonali 10 000 żurawi z origami, aby życzyć wszystkim pacjentom długiego radosnego życia lub pomyślnego powrotu do zdrowia po chorobie nowotworowej.

Celem wsparcia pacjentów kończących leczenie onkologiczne na drugim piętrze umieszczony jest również dzwon, którego dźwięk ogłasza dobrą nowinę- powrót do zdrowia. Na ścianach ośrodka umieszczone są wspierające sentencje oraz wykonane przez wolontariuszy ozdoby. Niewątpliwą wartością dodaną budynku jest ozdobiony roślinami taras, który stanowi miejsce spotkań personelu i pacjentów.

Mamy nadzieję, że takie miejsca będą mogły również powstawać w Polsce.

Udostępnij post

Skip to content